Domates ve Sarımsağın Aşkı

İyi yemeğin birinci kuralı elbette sos. O zaman bazı hayat kurtarıcı soslarla başlayalım. Domates sos!! Yok artık yumurta kırmaktan başlasaydın diyorsanız, ona da geleceğiz.

Domates sosumuzu minik dokunuşlarla çorba, makarna, dip, tavuk ve deniz ürünleri için kullanacağız. Bu tarifte özellikle baz sosumuzu nasıl pişirmemiz gerektiğine değineceğim.

Domates sosunuzun güzel olması için birinci kural tabii ki mevsiminde, toprak kokulu, sulu domateslerin olması. Onları soyup küp küp doğrayın, kesinlikle rendelemeyin. Eğer iyi domates bulamıyorsanız kışlık domatesleri kullanabilirsiniz. İkisi de yok diyorsanız daha sonra paylaşacağım fırın domates sos tarifini deneyebilirsiniz.

Bir başka önemli nokta iyi bir zeytinyağ kullanmanız ve kızdırmamanız. Hafif ısınmış tencerede zeytinyağ, domates ve sarımsağı kokusu çıkana kadar kısık ateşte pişirin. İkinci aşamada varsa sebze ve son aşamada tuz, baharatlar ve peyniri ekleyin. Ve lütfen rengi kararıp, bütün lezzetleri buharlaşıp yok olana kadar sosa eziyet etmeyin. Kararında pişirmek en önemli aromadır.

Malzemeler

  • 750gr domates
  • 1 iri diş sarımsak
  • Taze baharat (fesleğen, nane,kekik vs)
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Tane karabiber

Hazırlanışı

Yağınızı sos tencerenize alın ve hafif ısıttıktan sonra sarımsak ve domatesleri ekleyip, kısık ateşte pişirin. Sarımsakların kokusu ortaya çıkıp, domateslerin rengi dönünce taze baharat, tuz ve karabiberi ekleyin. Baharatın kokusunu da almaya başladığınızda sosunuz hazır. Haşlanmış makarnayı eklediğinizde tadına doyamadıysanız, tebrikler başardınız.

Sebze ve peynirlerle çeşitlendireceğimiz reçeteler gelene kadar, domates ve sarımsağın aşkının keyfini çıkarın. Sevgiler…